Opryszczka jest objawem zakażenia wirusem opryszczki zwykłej (łac. Herpes simplex) typu 1 lub 2 (HSV-1 lub HSV-2). HSV-1 odpowiada za objawy w obrębie twarzy- najczęściej na wardze , a HSV-2 w obrębie narządów płciowych.

Dlaczego wirus opryszczki wraca?

Warto podkreślić, że jedynym sposobem zarażenia się jest kontakt bezpośredni (tzn. przez wydzieliny) z osobą chorą, lub tak zwanym bezobjawowym nosicielem. Wirus wnika przez błonę śluzową i zasiedla nerwy, gdzie może się ukrywać przez długi czas, a w sprzyjających warunkach takich jak: stres, miesiączka czy drobna infekcja, może się uaktywnić.

To właśnie ta cecha sprawia, że osoby, które raz zachorowały na opryszczkę, najczęściej cierpią na jej nawroty w momentach osłabienia organizmu.

Co robić gdy niepożądane pęcherzyki opryszczki już się pojawiły?

W mniej nasilonej postaci zazwyczaj wystarcza postawa wyczekująca, gdyż choroba ma charakter samoograniczający się. W przypadkach bardziej rozsianych konieczne może być zastosowanie kuracji doustnej acyklowirem. U osób z nawrotową opryszczką leczenie najlepiej rozpocząć w okresie objawów zwiastunowych, takich jak: miejscowy ból, pieczenie, mrowienie czy świąd. Należy pamiętać aby pęcherzyków nie przebijać i dbać, aby nie doszło do rozsiewu, ani nadkarzenia bakteryjnego.

Kiedy opryszczka może być groźna?

Zazwyczaj jest to łagodna choroba, są jednak pewne szczególne sytuacje, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • Opryszczka u osoby z zespołem zaburzenia odporności- niesie ryzyko rozsiania zakażenia do narządów wewnętrznych, w tym nawet mózgu.
  • Opryszczka u kobiet w ciąży- istnieje ryzyko zakażenia noworodka, najczęściej okołoporodowo. Opryszczka narządów płciowych jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.
  • Opryszczka oczna- powinna być prowadzona przez okulistę, może prowadzić do zaburzeń widzenia.
  • Opryszczka narządów płciowych- każda powinna być skonsultowana z lekarzem.

Niestety nawet przejście pełnej terapii doustnej nie gwarantuje eliminacji wirusa na dobre, jednak zmniejsza nasilenie objawów oraz ryzyko powikłań.