Wybierasz się w góry ze znajomymi? Pamiętasz jaki jest numer ratunkowy do GOPR? A może podczas spaceru do sklepu jesteś świadkiem sytuacji zagrożenia życia i musisz szybko zainterweniować? Są aplikacje mobilne, które pozwolą Tobie i każdemu innemu przygotować się na sytuacje zagrażające życie i być może uratować zdrowie lub nawet życie sobie, swoim najbliższym, osobom postronnym.

Oto pierwsza część najbardziej popularnych aplikacji ratowniczych. Wszystkie aplikacje dostępne są w Google Play i AppStore.

 

1. Alarm112

Pierwsza propozycja to aplikacja rządowa, bardzo pomocna szczególnie osobom, które nie mogą używać komunikacji głosowej – głuchoniemi, czy osoby po ciężkiej chorobie, operacji krtani.

Aplikacja ratownicza pozwala na wykonanie zgłoszenia alarmowego na terenie Polski. Proste i intuicyjne grafiki sugerują intencje przycisków i tak można wybrać, czy chce się zgłosić m.in.:

  • napaść
  • kradzież
  • wypadek

Alarm112 pozwala na określenie lokalizacji i szybkiego przesłania zgłoszenia do odpowiednich służb ratunkowych.

Link do aplikacji Alarm112 w Google Play.

aplikacja ratująca życie 112

 2. Ratunek

Dużo podróżujesz i lubisz wyjeżdżać w góry, czy nad wodę? Ta aplikacja pozwoli Tobie na szybką reakcję w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.

Aplikacja ratująca „Ratunek” pozwala na szybkie wysłanie wezwania o pomoc do:

  • GOPR
  • TOPR
  • WOPR
  • MOPR

Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji ratowniczych wśród miłośników górskich wypraw. Obecnie posiada ponad 100 000 pobrań.

Link do aplikacji Ratunek w Google Play.

aplikacja Ratunek

3. Pierwsza pomoc

Trzecia aplikacja ratująca życie stworzona została we współpracy z policjantami, ratownikami medycznymi, strażakami i oficerami ABW.

Jest to skarbnica wiedzy z zakresu pomocy. Są tam dostępne algorytmy pierwszej pomocy, filmy instruktarzowe, asystent resusctacji krążeniowo-oddechowej i numery alarmowe.

Posiada bardzo rozbudowany modłu dokształcania z zagadnień medycznych i postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Kolega miał wypadek i dochodzi o krwotoku, wiesz co robić? Aplikacja odpowie na to pytanie. Oczywiście zalecam zapoznanie się z nią wcześniej, aby w sytuacji kryzysowej mieć już wiedzę i bezpiecznie móc pomóc drugiej osobie.

Dostępne moduły:

  1. Indeks placówek medycznych, lokalizator GPS, numery alarmowe
  2. Asystent resuscytacji krążeniowo oddechowej
  3. Wytyczne postępowania podczas sytuacji zagrażających życiu (pomoc poszkodowanemu)
  4. Zagrożenie pożarowe – profilaktyka i algorytmy
  5. Bezpieczeństwo nad wodą
  6. Zagrożenie terrorystyczne
  7. Filmy szkoleniowe z pierwszej pomocy

Link do aplikacji Pierwsza Pomoc w Google Play.

pierwsza pomoc aplikacja ratująca życie