Czym jest zgaga?

Zgaga, nieprzyjemna dolegliwość, której przynajmniej raz doświadczył prawie każdy. Zwykle objawia się pieczeniem w przełyku, choć może też dawać mniej typowe dolegliwości takie jak przewlekły kaszel, czy duszność. Bardzo uciążliwa potrafią być ataki zgagi w nocy. Zgaga najczęściej pojawia się u ludzi po 40 roku życia. Niestety zmieniający się styl życia sprawia, że zaczyna się w coraz młodszym wieku i potrafią chorować już nastolatkowie. Przyczyną bólu jest najczęściej zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Wyjaśniając naukowo definicję zgagi, pojawia się kiedy kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku, w rezultacie pojawia się charakterystyczne pieczenie w klatce piersiowej i tak zwane potocznie „uczucie zgagi”.

Przyczyny powstawania zgagi i refluksu żołądkowego

Bezpośrednią i najczęstszą przyczyną są spożywane pokarmy w zbyt dużej ilości czy alkoholu. Każdy organizm ma inną odporność na powstawanie zgagi, dlatego każdy z nam powinien obserwować swój organizm i reagować kiedy dochodzimy do granic naszej wydajności.

Są potrawy i napoje, które mają predyspozycje do wytworzenia nadmiaru kwasu żołądkowego. Są to używki – herbata, kawa, czekolada, a także posiłki smażone i tłuste. Ponadto warto uważać na nadmierne spożywanie cytrusów. Zatem rodzi się pytanie co jeść i pić przy zgadze? O tym napisałem w kolejnych akapitach.

Domowy sposób na zgagę

Jeżeli nie posiadasz leków na zwalczenie zgagi to możesz w ostateczności posiłkować się tym co masz pod ręką w domu. Dobrze na neutralizację kwasów żołądkowych z przełyku działa szklanka wody z wmieszaną łyżeczką sody oczyszczonej. U niektórych może pomóc także wypicie mleka, czy spożycie naturalnego jogurtu (bez substancji słodzących).

Innymi sposobami są jajka na zgagę i kisiel. Jajka najlepiej spożywać ugotowane na miękko, ewentualnie można spróbować jajecznicy lekko ściętej. Pamiętajmy, że posiłki tłuste potęgują zgagę, więc smażymy najlepiej na oliwie z oliwek lub bez, jeżeli patelnia jest przystosowana do smażenia bezolejowego. Nie dodajemy do posiłku produktów ciężkostrawnych, żadnego boczku, czy grzybów. Walory smakowe zapewne na tym posiłku ucierpią, ale przełyk i żołądek będą nam wdzięczni za te wyrzeczenia.

Co jeść przy zgadze?

Najlepiej spożywać delikatne produkty, w szczególności z wyłączeniem tych o których napisałem powyżej, a które są katalizatorem do powstawania zgagi. Sprawdzonym posiłkiem są naleśniki. Jednak trzeba pamiętać, że każdy organizm ma inny próg zwalczania namiaru kwasów żołądkowych. Więc na pytanie co warto jeść przy zgadze, śmiało mogę odpowiedzieć, że najlepiej to czego nie ma na liście produktów powodujących zgagę. Poniżej prezentują szerszą listę.

Czego nie jeść przy zgadze? Przeciwdziałanie powstawaniu zgagi i refluksu

Należy unikać pokarmów nasilających objawy, najczęściej jest to jedzenie tłuste, pikantne, gazowane napoje, kawa, mocna herbata. Posiłki należy jeść częściej, ale porcje powinny być mniejsze. Kolacja powinna być spożywana nie później niż 3 godziny przed snem. Spożywanie mocnego alkoholu, oraz palenie papierosów zwiększa ryzyko zgagi. Uniesienie wezgłowia łóżka o 10-15cm często zmniejsza dolegliwości.

Mit czy hit? – ziemniaki na zagę

W Internecie można spotkać zalecenia by spożyć ziemniaki by zwalczyć kwasy żołądkowe i refluks. Ziemniak owszem, pojawia się w domowych sposobach na zgagę, ale pod postacią soku z ziemniaka. Nie jest to najpyszniejszy posiłek, ale wyjątkowo skuteczny. Ponadto bogaty w witaminy wzbogaca i regeneruje naszą skórę.

Leczenie zgagi i refluksu

Jeśli mimo stosowania się do zaleceń objawy nie ustępują warto rozważyć farmakoterapię. Najczęściej stosuje się leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego lub leki zobojętniające.

Objawy które powinny nas zaniepokoić to krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, czarne smoliste stolce, trudności z połykaniem. W takim przypadku powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.