Fitoterapia, czyli leczenie ziołami

Fitoterapia jest dość nową gałęzią z pogranicza medycyny i farmakologii. Zajmuje się badaniem roślin i substancji stosowanych od wieków w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Dzięki temu poznajemy mechanizmy działania substancji zawartych w tych roślinach, co umożliwia przeprowadzanie badań klinicznych nad ich skutecznością oraz profilem bezpieczeństwa.

Metody leczenia fitoterapią

W czym więc fitoterapia jest lepsza od zwykłego stosowania ziół? Przede wszystkim otrzymujemy gotowy preparat oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń, z którego łatwiej korzystać i, który jest standaryzowany, tzn. każde opakowanie leku ziołowego ma taki sam skład i takie samo stężenie składników z potwierdzoną skutecznością.

Oczywiście w stosowaniu fitoterapii należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż zioła nie są lekarstwem na każdą dolegliwość. Mogą one powodować skutki uboczne, wchodzić w interakcje z lekami czy alkoholem, lub powodować reakcje alergiczne. W przeciwieństwie do większości suplementów diety, zioła posiadają właściwości lecznicze, a jak każde leki, także leki roślinne, należy stosować z ostrożnością i najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

Działanie leków roślinnych – przykład

W okresie oczekiwania na upragnione cieplejsze dni, gdy dopadnie nas przeziębienie warto pamiętać o bardziej naturalnych substancjach np.: o działaniu wykrztuśnym bluszczu pospolitego, o wyciągu z korzenia pelargonii afrykańskiej stosowanego w infekcjach górnych dróg oddechowych, czy też o łagodzących ból gardła poroście islandzkim i liściu prawoślazu.