Suplementy diety – czy warto stosować?

 Suplementy są reklamowane jako cudowne rozwiązanie na wszystkie problemy … na apetyt, chudnięcie, odporność, brak energii, nadmiar wody w organizmie, wzrost, nerwy i libido . Wyliczać można długo. Reklamy te są niezwykle skuteczne, o czym świadczy fakt, że Polacy są w czołówce narodów o największym spożyciu suplementów diety. Pozostaje tylko pytanie czy są one nam tak potrzebne? Wydajemy na te preparaty miliardy złotych rocznie. W 2016r. było to około 3,5 mld złotych. Trzy i pół miliarda. To średnio 100 zł rocznie na osobę. Warto się zastanowić, czy przyjmowanie suplementów diety to faktycznie jest podróż po zdrowie? 

Rodzaje suplementów diety

Suplementy wydają się dobrym i łatwym sposobem na osiągnięcie celu. Niestety to nie takie proste. Magiczna pigułka nie istnieje. Obecnie, jeśli nie jesteśmy obciążeni pewnymi schorzeniami lub predyspozycjami rodzinnymi i mamy normalną, zróżnicowaną dietę bardzo trudno dorobić się niedoborów składników pokarmowych. Łatwiej już o przedawkowanie. Jeśli już jest wskazane uzupełnienie niedoborów, powinniśmy w miarę możliwości zrobić to w sposób naturalny, a kiedy to się nie uda lekarz przepisze nam odpowiednie leki i poszuka przyczyny takiego stanu rzeczy.

Na rynku farmaceutycznym można spotkać suplementy m.in.:

  • suplementy z witaminami
  • suplementy z aminokwasami
  • suplementy zawierające składniki naturalne
  • suplementy z błonnikiem
  • suplementy z probiotykami
  • suplementy roślinne

I wiele wiele innych. Suplementy wspomagają nasze organizmy, pomagają kiedy potrzebujemy wzbogacić dietę, potrzebujemy różnorodności odżywczej. Obecnie koncerny farmaceutyczne widzą w tym produkcie żyłę złota. Dlaczego?

Suplement diety to nie lek

Warto wiedzieć, że suplementy diety to nie leki i nie obowiązują ich restrykcyjne wymagania, które muszą spełniać leki przed dopuszczeniem do sprzedaży. Łatwiejsza jest rejestracja suplementów diety niż leków. Nie potrzeba żadnych badań potwierdzających ich skuteczność. W 2017 roku Najwyższa Izba Kontroli w 38 przebadanych preparatach określanych jako suplementy diety stwierdziła obecność substancji zakazanych, szkodliwych dla człowieka lub potencjalnie chorobotwórczych. Dlatego zalecałbym ostrożność podczas sięgania po kolorowe pudełeczka przyciągające nasz wzrok w większości aptek i sklepów.

Reklama suplementów diety

Suplementy w przeciwieństwie do leków, mogą być reklamowe. To w połączeniu z brakiem restrykcji odnośnie składu suplementów, sprawia, że na rynku jest wiele suplementów – wydmuszek. Bez wartości dla pacjenta, działających jedynie jako placebo.

Dyskredytować suplementy diety?

Zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie diety w witaminy i minerały. Tak na papierze dobrze to wygląda oraz w reklamach. Jeżeli już musicie skorzystać z suplementów to sprawdźcie producenta, czy prowadzi badania jakościowe swoich produktów przez niezależne, zewnętrzne spółki kontrolujące wyroby lecznicze. Na rynku farmaceutycznym można znaleźć suplementy zawierające deklarowaną wartość witamin i minerałów. Tych produktów nie jest tak wiele, ale warto poszukać odpowiedniego producenta suplementów diety.

Bezpieczeństwo suplementów diety

Jeżeli zależy nam na zdrowiu zamiast szukać pomocy w pudełku z suplementem diety powinniśmy zmienić dietę na bardziej zbilansowaną, zwracać uwagę na to co i jak jemy, czy nasza dieta bogata jest w składniki odżywcze, czy spożywamy wystarczająco dużo witamin, więcej się ruszać i więcej czasu przebywać na świeżym powietrzu. Dieta powinna zawierać 100% zapotrzebowania w wartości odżywcze dla naszego organizmu. Nie zawsze wprowadzenie suplementów diety do naszego życia oznaczać będzie jego poprawę. Także proponuję wstrzymać się z zakupem suplementu diety i zajrzeć do swojej diety. Wyjdzie to na dobre, nie tylko na zdrowie, ale też nauczy odpowiednich nawyków żywieniowych, a w efekcie pozwoli nam to zaoszczędzić na lekarzach, lekach, a sam organizm będzie mocniejszy i więcej będziemy mieli energii, jeżeli będziemy kontrolowali swoją dietę.