Zaburzenia nerwicowe objawy

Neurolog w swojej praktyce neurologicznej często spotyka się z osobami cierpiącymi na zaburzenia nerwicowe. Przychodzą do neurologa z powodu bólu głowy.

Skarżą się na objawy:

  • zawroty głowy,
  • nagłe uderzenie gorąca, 
  • przyspieszone bicie serca,
  • przyspieszony oddech lub duszność.

Także opowiadają o objawach typowych dla zaburzeń nerwicowych:

  • bezsenność,
  • rozdrażnieniu,
  • trudności z koncentracją,
  • drętwienie rąk lub innych obszarów ciała,
  • ból o zmiennej lokalizacji. Zauważają pogorszenie pamięci.

Wszystkie te objawy bardzo utrudniają codzienne życie, pracę lub naukę. Pacjenci martwią się o swoje zdrowie, obawiają się poważnej choroby, czasem wprost pytają: „czy mogę mieć guza mózgu?”.

Jak przebiega badanie zaburzeń nerwicowych?

Każdy taki pacjent wymaga dokładnego i wnikliwego badania. Ważne jest zebranie wywiadu – wypytanie o wszystkie objawy, przebyte choroby, przyjmowane leki. Szczególną uwagę należy zwrócić na traumatyczne przeżycia z przeszłości, stres, problemy rodzinne, nadmiar obowiązków, zbyt wiele zmian z krótkim czasie. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenia badania neurologicznego w poszukiwaniu objawów uszkodzenia układu nerwowego. Na tym etapie błędem może być szybkie zaszufladkowanie chorego jako pacjenta „z nerwicą”. Przed postawieniem rozpoznania, często konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, np. badania MR głowy, badań krwi, badań w kierunku boreliozy. Prawidłowe wyniki upewnią lekarza co do rozpoznania i co najważniejsze – uspokoją pacjenta i rozwieją jego obawy.

Czy ból jest prawdziwy?

Kiedy już wykluczymy neurologiczną przyczynę zgłaszanych objawów, pojawia się pytanie – co dalej? Często pacjenci z obawą podchodzą do rozpoznania choroby o podłożu psychicznym, a myśl o konieczności odwiedzenia psychiatry jest dla nich przerażająca. Niektórzy wprost oznajmiają, że do psychiatry nie pójdą. Na szczęście nie zawsze taka wizyta jest konieczna.

Neurolog i psychiatra – leczenie kompleksowe

W większości przypadków podstawą leczenia jest podjęcie współpracy z psychologiem, który może pomóc w odkryciu przyczyny zaburzeń, nauczy jak radzić sobie z problemami. Często, jeśli pacjent skarży się na zaburzenia pamięci, zalecam konsultacje psychologiczną i wykonanie testów oceniających pamięć i inne procesy poznawcze. W cięższych przypadkach wymagana jest pomoc psychiatry i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego.